Anatomie fonendoskopu


 • Detailní pohled na pediatrickou stranu hrudního snímače fonendoskopu 3M Littmann Cardiology III a černé hadičky.

  Všechny základní součásti od hrudního snímače až po ušní olivky.

  Všechny v současné době vyráběné fonendoskopy Littmann (s výjimkou elektronických modelů) mají podobné součásti jako fonendoskop 3M™ Littmann® Cardiology IV™, který uvádíme jako příklad.


 • Detailní pohled na pediatrickou membránu fonendoskopu 3M Littmann Cardiology III s těsněním Littmann

  Hrudní snímač

  Některé modely fonendoskopu Littmann mají jednostranný hrudní snímač s laditelnou membránou. Jiné mají oboustranné hrudní snímače s membránou na jedné straně a zvonem na druhé. Některé zvony jsou vždy otevřené, jiné jsou zavřené a mají laditelnou membránu, záleží na jednotlivých modelech.

  Větší strana s membránou se za normálních okolností používá pro dospělé pacienty. Zvon s menším průměrem je nejlepší pro pediatrické nebo subtilní pacienty, pro manévrování kolem obvazů a pro vyšetření krčních tepen. Uzavřené zvony na fonendoskopech Littmann lze přeměnit na tradiční otevřené zvony výměnou membrány za nechladivý kryt zvonu nebo lem.

  Nožka spojuje hadičky fonendoskopu s hrudním snímačem. U fonendoskopů Littmann s oboustrannými hrudními snímači existuje pouze jedna akustická dráha z membrány do ušních olivek. Otáčením oboustranného hrudního spínače na nožce volíte (neboli „indexujete“) membránu, která je otevřena směrem k akustické dráze.


 • Laditelná membrána

  Laditelná membrána je vynálezem společnosti 3M, který usnadňuje vyšetření pacienta poslechem. Umožňuje vám snadno slyšet zvuky jednoduchou změnou tlaku působícího na hrudní snímač. Jak funguje laditelná membrána:


 • Detailní pohled na černé hadičky ve tvaru písmene Y, které tvoří vidlici fonendoskopu 3M Littmann.

  Hadičky

  Současné fonendoskopy Littmann jsou vybaveny hadičkami nové generace, které zajišťují lepší odolnost vůči kožnímu mazu a alkoholu a mají delší životnost. Hadičky ani jiné součásti neobsahují latex na bázi přírodního kaučuku ani ftalátové změkčovací přísady, čímž chráníme lidské zdraví i životní prostředí. Všechny kardiologické fonendoskopy Littmann jsou vybaveny hadičkami s dvojitým vnitřním lumenem: dvě akustické cesty uvnitř jedné vnější hadičky pomáhají eliminovat šum vzniklý třením, který vzniká v tradičních fonendoskopech s dvojitými hadičkami.


 • Lesklé hliníkové ušní trubičky fonendoskopu 3M Littmann symetricky překřížené s černými ušními olivkami na koncích.

  Hlavová sada a ušní trubičky

  Hlavová sada je tvořena dvěma ušními trubičkami, napínacími pružinami a ušními olivkami.

  Ušní trubičky jsou umístěny v anatomicky správném úhlu, aby umožňovaly vhodné nasazení do zvukovodů. Žebrované konce ušních trubiček jsou pro bezpečnost uživatele opatřeny nacvakávacími ušními olivkami. Ušní trubičky na fonendoskopu Littmann jsou vyrobeny ze slitiny hliníku, která se používá pro kosmické aplikace a zajišťuje vysokou pevnost a nízkou hmotnost.

  Tlak hlavové sady lze upravit tak, aby sada dobře seděla a byla pohodlná – roztažením ušních trubiček od sebe se tlak sníží, jejich přimáčknutím k sobě (překřížením) se zvýší.


 • Detailní pohled na černé a měkce těsnící ušní olivky na ušní trubičce fonendoskopu 3M Littmann.

  Ušní olivky

  Všechny fonendoskopy Littmann jsou vybaveny ušními olivkami, které se bezpečně zacvaknou na ušní trubičky pro bezpečné používání. (Jejich sejmutí pak vyžaduje určité úsilí.) Odolné a měkce těsnící ušní olivky zajišťují skvělé akustické těsnění a jsou pohodlné. Ušní olivky jsou k dostání v malé a velké velikosti, v černé a šedé barvě. Mnoho modelů fonendoskopů Littmann nabízí náhradní sadu měkce těsnících ušních olivek a dvojici pevných koncovek.