Jak vybrat fonendoskop


  • Hrudní snímač fonendoskopu 3M Littmann s těsněním Littmann na membráně.

    Než si koupíte fonendoskop, vyzkoušejte si jej. Sami si poslechněte, prohlédněte jej a poznejte ten rozdíl.

    Když nakupujete fonendoskop, je nejlepší si vyzkoušet několik různých fonendoskopů. Požádejte kolegy, aby vás nechali provést poslech svým fonendoskopem. (Samozřejmě před použitím i po něm očistěte ušní olivky.) Prohlédněte si parametry. Zkuste, zda je jednoduché nebo obtížné upravit hlavovou sadu. Je velmi pravděpodobné, že vám fonendoskop 3M™ Littmann® nabídne vše, co hledáte, a ještě něco navíc.

    Pokud začínáte s používáním fonendoskopu, zde najdete vysvětlení jednotlivých součástí.


  • Obrázek se šedivou siluetou osoby, která má na sobě zelenomodrý fonendoskop.
    Poslechněte si ten rozdíl

    Elementární test: Jak dobře slyšíte? Nasaďte si fonendoskop Littmann (přesvědčte se, že ušní olivky směřují k nosu). Přiložte si laditelnou membránu na hrudník a mírně ji přitlačte. Slyšíte tep svého srdce? Všimněte si, jak hlasitý tento zvuk je.

    O kolik hlasitěji? Více než čtyřikrát hlasitější. Interní test 3M prokázal, že zvuky srdce poslouchané přes membránu fonendoskopu Littmann určenou pro dospělé pacienty byly více než čtyřikrát hlasitější (20 dB) než tytéž zvuky poslouchané fonendoskopem jiné značky. To je stejný rozdíl jako mezi šepotem a hovorem. Mohlo by se jednat o zásadní rozdíl v tom, zda slyšíte nějaký významný zvuk v pacientově těle nebo nikoliv.

    Jakmile si poslechnete sebe, poslechněte si i druhé. Přečtěte si recenze na Internetu. Ptejte se lidí, kteří používají fonendoskopy Littmann. Uslyšíte jeden příběh za druhým od lidí, kteří se spoléhají na fonendoskopy Littmann, protože jednoduše slyší ten rozdíl.


  • Obrázek fonendoskopu s překroucenými hadičkami vedle fonendoskopu s rovnými hadičkami.
    Sledujte ten rozdíl

    Zkuste následující: Podržte fonendoskop za hlavovou sadu; nechte jej viset ve svislé poloze. Vidíte nějaká výrazná překroucení či ohyby, které ztěžují používání fonendoskopu? Jedná se o tuhé hadičky, které tahají za ušní olivky. Hadičky fonendoskopu Littmann visí ve svislé poloze a snadno se ohýbají, když vyšetřujete pacienta.

    Když máte hlavovou sadu na sobě, všimněte si křížení ušních trubiček. Ušní trubičky fonendoskopu Littmann jsou symetrické, aby zajišťovaly jak dokonalé utěsnění ušních olivek, tak i pohodlí.

    Hlavová sada má umožňovat úpravu tak, aby dobře seděla a byla pohodlná. Tlak hlavové sady všech fonendoskopů Littmann se snadno upraví jemným zmáčknutím ušních trubiček směrem k sobě pro zvýšení tlaku nebo od sebe pro jeho snížení.


  • Obrázek srovnávající zaoblené, měkké ušní olivky fonendoskopu Littmann s ušními olivkami s tvrdými okraji.
    Poznejte ten rozdíl

    Přejeďte prsty po fonendoskopu Littmann a nasaďte si ušní olivky. Jsou hladké, aby pohodlně přilnuly k vnitřku uší, aniž by je dráždily. Teď zkuste vytáhnout jednu z ušních trubiček. Ušní olivky se snadno nasadí pro zajištění maximálního akustického výkonu a bezpečnosti. A nakonec si fonendoskop potěžkejte. Fonendoskopy Littmann jsou navrženy tak, aby byly lehké a pohodlné pro uchycení kolem krku nebo nošení v kapse.

    Zjistěte více o výhodách fonendoskopů Littmann.